Skvělý turnaj na okraji Ostravy

O turnaji

V roce 2010 vznikl první nápad uspořádat turnaj pro starší přípravky, který se v roce 2011 také přetavil v první ročník tohoto turnaje. Nejdůležitější pro zahájení tohoto turnaje byl fakt, že hlavní iniciátor nápadu Roman Holiš měl plnou podporu od vedení klubu a také od starosty obce Petřkovic pana Ing. Iva Mikulici.

Účast na první ročník byla hojná, dorazilo 13 družstev. A vyhrálo jej mužstvo z Vřesiny.

Následující ročník už byl za účasti 24 týmů a také se již hrálo na 4 hřištích, oproti dvěma z roku 2011. Vítězem turnaje se stala Povážská Bystrica ze Slovenska.

3. ročník vyhrál Sparta Brno, na druhém místě opět po roce se objevli kluci z Rožnova.

4. ročník byl již za účasti 40 týmů a nejvyšší příčku obsadil klub ze SLovenska, MFK Ružomberok

5. ročník, se už nesl klasicky s přívlastkem dvoudenní turnaj. Účastnilo se jej 53 týmu z České republiky, Slovenska a Polska. Poprvé se u nás představila špička bývalých federálních parnerů Česka a Slovenska. A týmy Sparty Praha se Slovanem Bratislava se utkaly i ve finále, kde se radoval tým z hlavního města Slovenska.

6. ročník vyhrál poprvé zástupce z Polska - Sparta Zabrze

7. ročník ovládl Rakouský celek - Sturm Graz. A doplnil se tak k trojici zemí, která tento turnaj dokázala vyhrát (Česko, Slovensko, Polsko a teď taky Rakousko)

8. ročník  v  dramatickém finále,  vyhrál tým z Kozlovic, který porazil Baník Ostrava na pokutové kopy.

9. ročník ovládl s celkovým skorem 69:12 - Polský výběr Zaglebie Dabrowskie, která ve finálé porazila v penaltovém rozstřelu tým z Hlinska

10. ročník byl poznamenám pandemickou situací ve světě. V původním termínu turnaj nebylo možné z důvodu platných epidemiologických opatření uskutečnit, a tak se pořadatelé rozhodli turnaj uspořádat v omezeném formátu v náhradním zářijovém termínu. Ze 12ti účastníků si nejlépe vedla Karviná a odnesla si vítězství z jubilejního desátého ročníku.

Také 11. ročník se uskutečnil v náhradním podzimním termínu vzhledem k omezením způsobených pandemií COVID-19. 16. října se v Petřkovicích představilo 24 týmů, z nichž si v dramatickém finále odnesl vítězství tým z České Vsi.

12. ročníku mezinárodního turnaje starších přípravek LANDEK CUP 2022 se účastnilo 27 týmů, včetně mezinárodní účasti týmů ze Slovenska. Mezi nejlepší čtyřku týmů se pavoukem play off propracovala Česká Ves, FC Hlučín, červený tým Bruntálu a MFK Modřice. V souboji o třetí místo byl úspěšnější Bruntál, na Hlučín tak zbylo čtvrté místo. Ve velkém finále se utkal obhájce prvenství z České Vsi s MFK Modřice. Pevnější nervy, lepší formu v závěru turnaje a také zkušenost prokázal tým z České Vsi, který po výhře 5:2 jako vůbec první tým v historii LANDEK CUPU obhájil prvenství. Po finálovém utkání následovalo vyhlášení konečných výsledků a odměnění byli i nejlepší individuální výkony.

13. ročník se konal o prvním květnovém víkendu jako dvoudenní za účasti 28 týmů s mezinárodní účastí týmů ze Slovenska a Polska. Patronem turnaje byl hráč Dukly Praha Roman Holiš. Z celkového vítězství se radosval suverén turnaje, polský Górnik Zabrze.

Dušan Kašický, člen VV FC ODRA a organizátor turnaje:

Dobrý den, vážení sportovní přátelé, opět po necelém roce se setkáme v našem útulném areálu a čtrnáctým dílem navážeme na předchozích třináct ročníků tohoto oblíbeného turnaje. Žijeme ve velice nejisté době, přesto je skvělé, že můžeme i letos uspořádat turnaj, který se stal od svého vzniku v roce 2011 již tradičním. Letošního ročníku se bude účastnit kolem 30ti týmů. Veříme, že i v roce 2024 bude 14. ročník důstojným a přinese mnoho radosti, nadšení z pohybu, zajímavé konfrontace.